Kitöltési útmutató

TÁJÉKOZTATÓ A FELSŐBBÉVES KOLLÉGIUMI, DIÁKOTTHONI FELVÉTELI ÉS SZOCIÁLIS ÖSZTÖNDÍJ KÉRELEM KITÖLTÉSÉHEZ

A kitöltési útmutató első felében a 2025/2026. tanévre szóló felsőbbéves eljárással kapcsolatos lényeges információkat soroljuk el. A második felében található a pályázók szociális helyzetének igazolásához szükséges, a pályázathoz csatolandó igazolások felsorolása.

Felhívjuk a figyelmet, hogy a hiányosan kitöltött, aláíratlan vagy késve beérkezett, nem személyesen vagy meghatalmazott útján benyújtott pályázatokat érdemben nem bíráljuk el, csak az érvénytelenségüket állapítjuk meg! Az ilyen kérelmeket, kizárólag méltányossági kérelem alapján, másodfokon tudjuk figyelembe venni!

A pályázatokat az eljárás hirdetményében szereplő kérvényszedési helyszínek valamelyikén kérjük leadni!

Benyújtási határidő: 2025. június 20. (péntek) 12 óra

 

KÉRJÜK, HOGY A PÁLYÁZATHOZ SZÜKSÉGES IGAZOLÁSOK IGÉNYLÉSÉT MINÉL ELŐBB KEZDJÉK MEG, MERT A KIÁLLÍTÁS ÉS A KÉZHEZVÉTEL IDEJE MEGNÖVEKEDHET!

 

A kollégiumra és a szociális ösztöndíjra való jogosultságot a DE Hallgatói Térítési és Juttatási Szabályzata határozza meg (4. §, 8. §, 9. §, 10. §, 11. §). A jogosultságról nyilatkozni kell a jelentkezési lapon, amely az egyetemi adatbázis alapján ellenőrzés alá kerül. Az igénylőlap és ez a tájékoztató csak a legfontosabb kitöltési tudnivalókat, illetve a leglényegesebb információkat tartalmazza. A Debreceni Egyetem Hallgatói Térítési és Juttatási Szabályzata, amelyben megtalálható az eljárás teljes leírása, elérhető a Debreceni Egyetem honlapján: https://www.unideb.hu > Az Egyetemről > Közérdekű > Szabályzatok menüpont.

A kérvényben egyértelműen meg kell jelölni, hogy a jelentkező milyen juttatás(ok)ra kíván pályázni. Az alábbi lehetőségek közül lehet választani:

  • 1. - csak rendszeres szociális ösztöndíjra vagy
  • 2. - csak kollégiumi/diákotthoni férőhelyre vagy
  • 3. - kollégiumi/diákotthoni férőhelyre és rendszeres szociális ösztöndíjra egyszerre.

 

A kollégiumi/diákotthoni férőhelyre pályázó kiválaszthatja a legördülő menüből a kollégiumokat, illetve a Campus Hotelt, majd hozzáadhatja őket olyan sorrendben a listához, hogy elsőként azok legyenek megjelölve, amelyekbe leginkább szeretne kerülni! Azt tanácsoljuk, hogy lehetőleg minél több kollégiumot jelöljön meg. Bármelyik kollégium megjelölhető, de kérjük, hogy az igényelt kollégiumok kiválasztásánál ügyeljen arra, hogy csak olyat jelöljön meg, ahová felvétel esetén be is költözik.

 

A Debreceni Egyetem minden kollégiumi elhelyezésre jogosult hallgatója képzési szinttől függetlenül az egyetem bármely kollégiumába kérheti felvételét!

 

A 2025/2026-os tanévben felsőbb éves doktorandusz hallgatók, valamint a felsőbb éves, mesterképzésben (MA, MSc) részt vevő hallgatók jelentkezési lapjukat szintén nyújtsák be. Jelentkezésük a felsőbb éves hallgatókhoz hasonlóan online jelentkezési lap kitöltésével, annak kinyomtatott és aláírt formájának személyes vagy meghatalmazott útján történő benyújtásával történik.

 

A 2025/2026-os tanévben elsőéves és elsőéves doktorandusz hallgatók a kérőlap kitöltésével kapcsolatos tájékoztatót az egyetemi felvételi értesítéssel együtt kapják meg. Pályázatuk leadási határideje augusztusban lesz, és szintén online formában jelentkezhetnek. A felsőfokú szakképzésből alapképzésre, az alapképzésből mesterképzésre most jelentkező hallgatók eldönthetik, hogy pályázatukat 2025. június 20-ig leadva a felsőbb éves eljárásban vesznek részt, vagy az alapképzésre, illetve a mesterképzésre való felvételük után, az elsőéves hallgatókkal együtt, augusztusban pályáznak. Felhívjuk azonban a figyelmet, hogy az elsőévesek eljárásában kizárólag a szociális helyzet jelenti az elbírálás alapját, a tanulmányi teljesítmény nem! Egyes férőhelytípusokra (pl. egyágyas szobák) az elsőéves eljárás során nem lehet pályázni.

 

A szakkollégiumok jelenlegi és oda 2025 során felvételt nyerő hallgatóinak is le kell adniuk a jelentkezési lapot! Az illetékes szakkollégiumok közzé fogják tenni azok listáját, akik 2025. szeptember 1-től szakkollégisták lesznek. Azok a pályázók, akik ezeken a listákon nem szerepelnek, a többi hallgatóval azonos feltételekkel vehetnek részt a felvételi eljárásban.

 

Az a külföldi állampolgárságú, magyar nemzetiségű és Hunyadi János ösztöndíjas, debreceni képzési helyen tanulmányokat folytató hallgató, aki a 2025/2026. tanévben a Debreceni Márton Áron Szakkollégiumban kíván elhelyezést nyerni, kérjük, hogy lehetőség szerint a jelentkezését, a Szakkollégiumban (4027 Debrecen, Egyetem sugárút 13.) nyújtsa be. Figyelem! Rendszeres szociális ösztöndíjra a Hunyadi János ösztöndíjas hallgatók is a többi hallgatóval azonos feltételek mellett pályázhatnak, azaz a kérelemben szociális helyzetüket a tájékoztatóban, illetve a szabályzatban említett igazolásokkal igazolniuk kell.

 

A kollégiumba/diákotthonba jelentkező, illetve szociális ösztöndíjra pályázó, fogyatékossággal élő hallgatóknak is minden szükséges igazolással együtt be kell nyújtaniuk a kérelmet, mivel a kollégiumi felvételhez és a szociális ösztöndíj elnyeréséhez nem elegendő a Debreceni Egyetem fogyatékosügyi mentor-koordinátoránál történt regisztráció és kizárólag a betegségének az igazolása!

 

A személyi adatok kitöltésekor az online jelentkezési felületre a hálózati azonosítóval és az ahhoz tartozó jelszóval lehet belépni. Tehát ugyanazokra a hitelesítő adatokra lesz szükség, mint ami a Neptun Tanulmányi Rendszerbe történő belépéshez használatos. További információ: https://neptun.unideb.hu/

 

A kollégiumba/diákotthonba jelentkezők esetében a pályázat feltétele továbbá 1000 Ft eljárási díj befizetése, amelyet a Neptun Tanulmányi Rendszeren keresztül lehet megtenni.

A kollégiumi eljárási díj befizetéséhez először a gyűjtőszámlára kell utalni az összeget a szokásos módon. Tehát a közlemény rovatba az alábbiak kerüljenek: NK-neptunkód, név (példa: NK-AB1234 Példa József). Az "NK-" előtag nagyon fontos a pénzügyi adminisztrációhoz!

 

Ezután következik a teljesítés a hallgatói felületen a következő módon: Pénzügyek -> Befizetés -> Tétel kiírás gomb -> Szolgáltatás jogcím választása -> Szolgáltatás típusa: Kollégiumi felvételi eljárási díj (1000 Ft). A félév beállítását nem kell változtatni, tárgyat nem kell választani. A kiírt tétel teljesítése: Befizet opció kiválasztása -> Tovább -> Gyűjtőszámlás fizetés -> Befizet . A befizetési díjtételt nem elég csak kiírni, teljesíteni is kell! Nagyon fontos a kiírt tétel teljesítése, mert csak ekkor történik meg ténylegesen az eljárási díj befizetése!

A befizetést a pályázatok benyújtási határidejét követően központilag ellenőrzik, de kérjük, hogy lehetőség szerint 2025. június 20-ig kerüljön teljesítésre az eljárási díj befizetése. Az eljárási díj teljesítésének elmulasztása fizetési felszólítást von maga után, és aki ennek ellenére sem fizeti be az eljárási díjat, kizárja magát a kollégiumi felvételi eljárásból! Azon hallgató, aki abszolválás vagy más technikai probléma miatt, nem tudja kiírni az eljárási díjat, pontos NÉV és NEPTUN-KÓD megadásával, jelezze a kollegium.szoctam@unideb.hu e-mail címre.

 

Azoknak a pályázóknak, akik csak rendszeres szociális ösztöndíjat igényelnek és kollégiumba/diákotthonba nem jelentkeznek, nem kell eljárási díjat fizetniük.

 

Ha a kollégiumot, diákotthont tanulmányi teljesítmény alapján kívánják megpályázni, akkor az utolsó két lezárt félév ösztöndíjindexe lesz a számítás alapja. Ha a pályázó csak egy lezárt félévvel rendelkezik, mert pl. első évfolyamos volt vagy passzív félévvel rendelkezett, akkor értelemszerűen csak annak az egy félévnek az eredménye kalkulálható. Osztatlan tanári képzések esetén, a jelentkezési lap megfelelő mezőjében kérjük feltüntetni a szak-szakpárt! Az ösztöndíjindex(ek) igazolásához csak akkor kell csatolni indexoldal-fénymásolatokat (vagy az azt helyettesítő igazolást az elektronikus tanulmányi rendszerből), ha a két utolsó lezárt félévet vagy ezek közül az egyiket másik felsőoktatási intézményben végezte a jelentkező! Aki csak szociális ösztöndíjra pályázik vagy a kollégiumot, diákotthont csak szociális rászorultság alapján kívánja igénybe venni, annak a kérőlap tanulmányi eredményre vonatkozó részeit figyelmen kívül hagyjuk.

 

Mint az a fentiekből is nyilvánvaló, a többféle tanulmányi mutató közül az ösztöndíjindex jelenti a pontszámítás alapját. A tanulmányi és szakmai munka elbírálhatósága érdekében csatolni kell az adott állítást alátámasztó dokumentumokat (OTDK, demonstrátor, szakmai publikációk, államilag elismert nyelvvizsga stb.). Ennek elmulasztása esetén a pontozók nem tudják figyelembe venni az igazolni kívánt tanulmányi és szakmai eredményeket. Nem szükséges ugyanakkor külön feltüntetni a sportösztöndíj és a művészeti ösztöndíj elnyerését, valamint a tehetséggondozási programban való részvételt, mert ezek az adatok a központi egyetemi nyilvántartásból rendelkezésére állnak.

 

A kollégiumi férőhelyek a következő táblázat alapján kerülnek feltöltésre:

kollégium neve

teljesítmény alapján

szociális alapon

Arany Sándor Diákapartman

70%

30%

Veres Péter Kollégium

30%

70%

Markusovszky Lajos II. Kollégium

40%

60%

Markusovszky Lajos III. Kollégium

20%

80%

Nyíregyházi Kollégium

30%

70%

Kossuth Lajos I-II. Kollégium

90%

10%

DE-DRHE Kossuth Lajos III. Kollégium

60%

40%

Tisza István Kollégium

75%

25%

Vámospércsi Úti Kollégium

50%

50%

Weiner Leó Kollégium

42%

58%

Borsos József Kollégium

25%

75%

Hajdúböszörményi Kollégium

40%

60%

Campus Hotel (Debrecen)

háromágyas férőhelyek

50%

50%

Campus Hotel (Debrecen)

kétágyas férőhelyek

50%

50%

Campus Hotel (Debrecen)

egyágyas férőhelyek

100%

0%

Sportkollégium

50%

50%

DE Szolnoki Kollégium

50%

50%

 

Az a pályázó, aki a kollégiumokat vagy a Campus Hotelt szociális rászorultság alapján kívánja igénybe venni, vagy rendszeres szociális ösztöndíjat igényel, szociális hátterét igazolnia kell. Az igazolások benyújtása önkéntes, de aki nem, vagy nem az alább feltüntetett tájékoztatóban foglaltak szerint adja be azokat, annak a jövedelemre, illetve egyéb hátrányt okozó körülményekre való hivatkozását a bizottság figyelmen kívül hagyja. Tehát a szociális részpontok megállapítása, csak megfelelő, szociális hátteret igazoló dokumentumok alapján lehetséges!

 

Ha az igazolt családban, az egy főre eső éves bruttó jövedelem eléri vagy meghaladja a 2024. évi havi minimálbér (266.800 Ft) 24-szeresét, - ez 6.403.200 Ft - akkor a jövedelemre nem jár pont! Amennyiben a szülők/eltartók jövedelmét a pályázó nem igazolja megfelelően, akkor a jövedelemre adandó részpontszám nem megállapítható! Viszont, ha a családszerkezetre vonatkozó adatokat az alábbiak szerint igazolja, akkor a családszerkezetre és az állandó lakóhely képzési helytől való távolságára járó pontok, a jövedelemigazolások hiányában is megállapításra kerülnek.

 

Elfogadjuk az alábbi igazolásokat:

 

JÖVEDELEM tekintetében, ha AZ ELTARTÓ:

- aktív kereső: a területileg illetékes NAV igazgatóság (Nemzeti Adó- és Vámhivatal) jövedelemigazolása a 2024. évi személyi jövedelemről. Ezeket az igazolásokat eredetiben kérjük benyújtani! (további információ: NAV Jövedelemigazolás kérése)

- mezőgazdasági őstermelő (amennyiben kizárólag az őstermelési tevékenységgel foglalkozik): a NAV igazgatóság igazolása a 2024. évi személyi jövedelemről, ennek hiányában a területileg illetékes NAV igazgatóság határozata arról, hogy a 2024. évről kért jövedelemigazolást nem adhatja ki, mert az adózó SZJA bevallást nem nyújtott be. Továbbá a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara igazolványa; vagy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara hivatalos hatósági bizonyítványa az őstermelői tevékenységről; valamint az értékesítési betétlap/ellenjegyzett elektronikus kimutatás fénymásolata az őstermelő saját kezű aláírásával hitelesítve az évben keletkezett bevételekről;

- nyugdíjazása folyamatban van: a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv igazolása a nyugdíj várható összegéről, továbbá a területileg illetékes NAV igazgatóság (Nemzeti Adó- és Vámhivatal) jövedelemigazolása a 2024. évi személyi jövedelemről.

- nyugdíjban részesülő: a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság hivatalos igazolása a havi nyugdíj várható összegének éves (2025) megállapításáról; vagy (NYUFIG_2025 hiányában) a nyugdíjas igazolvány és az utolsó havi nyugdíjszelvény, a nyugdíj bankszámlára történő utalásakor a nyugdíjas igazolvány és az utolsó havi bankszámlakivonat együttes fénymásolata az eltartó saját kezű aláírásával hitelesítve; mindez(ek) mellett a területileg illetékes NAV igazgatóság (Nemzeti Adó- és Vámhivatal) jövedelemigazolása a 2024. évi személyi jövedelemről. A nyugdíjas eltartó jövedelemének kiszámításához a nyugdíjösszegről szóló igazolások és a NAV jövedelemigazolás benyújtása (utóbbi eredetiben!) egyaránt szükséges.

- munkanélküli:

Ha járadékos: a munkaügyi központ három hónapnál nem régebbi igazolása a jelenleg is fennálló álláskeresői státuszról, illetve az abban foglalt 2025. évben folyósított munkanélküli járadék (havi vagy napi) összegéről.

Ha nem részesül járadékban: a munkaügyi központ három hónapnál nem régebbi igazolása arról, hogy az eltartó regisztrált munkanélküli a hallgató kollégiumi és vagy ösztöndíjpályázata leadásának időpontjában és onnan nem kap ellátást, továbbá az illetékes járási hivatal/önkormányzat ugyancsak három hónapnál nem régebbi igazolása arról, hogy ugyanezen időpontban részesül-e vagy sem jövedelempótló támogatásban.

- közfoglalkoztatott: a pályázáskor érvényben lévő Közfoglalkoztatási munkaszerződés fénymásolata, melyből egyértelműen kiderül a közfoglalkoztatottság kezdete, -vége illetve a havi bruttó bére és/vagy önkormányzati igazolás a közfoglalkoztatási munkaviszony fennállásáról (pl. 3 hónapnál nem régebbi munkáltatói igazolás) A munkáltatói igazolás abban az esetben fogadható el, ha tartalmazza a közfoglalkoztatás jellegét és a bruttó bért.

- huzamosabb ideig táppénzen van: a területileg illetékes NAV igazgatóság jövedelemigazolása a 2024. évi személyi jövedelemről és a kezelőorvos igazolása a keresőképtelenség (várható) időtartamáról;

- gyermekgondozói ellátást (CSED/GYES/GYED/GYOD), ápolási segélyt kap: a folyósító szerv (államkincstár, önkormányzat) igazolása arról, hogy az említett juttatást a hallgató pályázata benyújtásának időpontjában is folyósítják az eltartó részére (tehát nem arról, hogy valamikor, korábban a jogosultságot megállapították!);

- háztartásbeli: a lakóhely szerint illetékes önkormányzat igazolása, amely egyértelműen tartalmazza az eltartó háztartásbeli státuszát. Ennek hiányában a területileg illetékes NAV igazgatóság eredeti határozata arról, hogy a 2024. évről kért jövedelemigazolást nem adhatja ki, mert az adózó SZJA bevallást nem nyújtott be; továbbá a területileg illetékes munkaügyi központ három hónapnál nem régebbi igazolása arról, hogy az eltartót nem tartják nyilván regisztrált munkanélküliként; továbbá a lakóhely szerint illetékes járási hivatal/önkormányzat ugyancsak három hónapnál nem régebbi igazolása arról, hogy az eltartó részére semmilyen ellátást nem biztosítanak a pályázat benyújtásának időpontjában. Ettől a három szervtől a megjelölt igazolások együttes benyújtása szükséges.

 

ELTARTOTT TESTVÉR esetén:

- 16 éves kor alatt: a testvér születési anyakönyvi kivonatának fénymásolata a szülő saját kezű aláírásával hitelesítve;

- 16 éves kor felett: a testvér születési anyakönyvi kivonatának fénymásolata mellett a testvér aktív nappali tagozatú hallgatói státuszának igazolása. A tanulói/hallgatói jogviszony igazolására a Diákigazolvány mindkét oldalának fénymásolata vagy az aktuális félévről kiállított, három hónapnál nem régebbi, iskolalátogatási/hallgatói jogviszony igazolás fénymásolata. Ha a jelentkező és testvéreinek vezetékneve és/vagy az anyakönyvi kivonatban szereplő szülők nevei nem egyeznek meg, indokolni és igazolni kell (pl. hatályos gyámhivatali határozattal vagy lakcímnyilvántartói igazolással), hogy miért tartoznak egy háztartáshoz. A szociális rászorultság szempontjából nem vehető figyelembe a nem nappali tagozatos, és/vagy nem aktív tanulói/hallgatói jogviszonyban lévő vagy munkanélküli testvér.

- 25. életévét be nem töltött munkanélküli testvér esetén: a testvér születési anyakönyvi kivonatának fénymásolata mellett a munkaügyi központ három hónapnál nem régebbi igazolása a jelenleg is fennálló álláskeresői státuszról, illetve az abban foglalt 2025. évben folyósított munkanélküli járadék (havi vagy napi) összegéről.

- súlyos egészségügyi problémával, fogyatékossággal élő, eltartott testvér esetén: a testvér születési anyakönyvi kivonatának fénymásolata és az egészségügyi állapotát egyértelműen igazoló, BNO kóddal ellátott orvosi dokumentum.

 

ELVÁLT SZÜLÕK esetén: a házassági bontóper(ek)ben hozott bírósági határozat(ok) rendelkező részének másolata(i), ide értve a gyermekelhelyezésre vonatkozó rendelkező részt vagy megegyezést is.

 

ELVÁLT SZÜLÕK ÚJ HÁZASSÁGA, ÉLETTÁRSI KAPCSOLATA esetén: ekkor az új házastárs/élettárs is eltartónak minősül. Ebben az esetben az előző házasság(ok) bontópere(i)ben hozott bírósági határozat rendelkező részének másolata, továbbá az új házasságról kiállított házassági anyakönyvi kivonat másolata szükséges.

 

ELHUNYT SZÜLÕ esetén: halotti anyakönyvi kivonat fénymásolata.

 

HA A SZÜLŐK KÜLÖN ÉLNEK, VAGY HA NEM A SZÜLŐ AZ ELTARTÓ: három hónapnál nem régebbi okmányirodai lakcímnyilvántartói igazolás arról, hogy a pályázó által megjelölt lakcímen állandó bejelentett lakóhelyet tekintve ki lakik, kik laknak. Ha a szülők nem váltak el, de külön élnek, az a szülő minősül eltartónak, amelyikkel a pályázó közös háztartásban él. Ha ilyen módon a családszerkezet nem igazolható, akkor környezettanulmány szükséges.

 

Amennyiben az élethelyzet igazolása megkívánja a lakcímnyilvántartói igazolás benyújtását (pl.: külön élő szülők, nem a szülő az eltartó, eltartott nagyszülő, vagy nem édes családról van szó, …stb.) úgy 3 hónapnál nem régebbi, a Járási Hivatal által Hatósági Bizonyítvány formájában kiállított dokumentumra van szükség, amely tartalmazza az ott élőket név szerint és az állandó bejelentett lakóhely jellegét. Amennyiben ezen adatok nem derülnek ki az igazolásból, mert az ott élők (vagy további ott élők) szám szerint kerülnek feltüntetésre, úgy az igazolást minden ott bejelentett személy tekintetében pontosítani szükséges.

 

A környezettanulmány kiállítását a KFSZB kérheti az illetékes önkormányzattól, vagy családsegítő szolgálattól. Amennyiben a pályázathoz környezettanulmány felvételére van szükség, kérjük, hogy a folyamat elindítása érdekében vegyék fel a kapcsolatot a szociális referensekkel. (E-mail: kollegium.szoctam@unideb.hu, tel: 52-512-920) Figyelem! Ha a pályázó állandó bejelentett lakcíme eltér szülei lakcímétől („öneltartó”), a családszerkezetre adható pontszám megegyezik az élő szülők és testvérek száma és kereseti besorolása szerint a táblázat alapján adható pontszámmal. Ettől eltérni csak a KFSZB egyedi döntése értelmében, környezettanulmány alapján lehet. Ha a pályázó és eltartóinak bejelentett lakcíme megegyezik a pályázó nagyszülőjének bejelentett lakcímével, a nagyszülőt – kizárólag abban az esetben, ha éves összjövedelme igazolásra kerül (NAV jövedelemigazolás + NYUFIG) – eltartottként kell számítani, ugyanakkor az egy főre jutó éves bruttó jövedelem megállapításakor a jövedelmét (mint eltartóét) kell figyelembe venni.

HÁZASTÁRS esetén: házassági anyakönyvi kivonat fénymásolata, továbbá

- ha a házastárs az eltartó (nem nappali tagozatos PhD hallgató, nem nappali tagozatos tanuló, hallgató, munkaviszonyban álló vagy munkanélküli): a "Jövedelem tekintetében, ha az eltartó” bekezdésekben említett igazolások;

- ha nem a házastárs az eltartó (, mert nappali tagozatos egyetemi vagy főiskolai hallgató): ekkor a szülők minősülnek eltartónak a jelentkezőre és a jelentkező gyermekére nézve is, ebben az esetben a házassági anyakönyvi kivonat másolatát, a házastárs születési anyakönyvi kivonatának a másolatát, iskolalátogatási igazolását és az eltartók fentebb felsorolt igazolásait kell benyújtani.

 

SAJÁT GYERMEK ESETÉN: a gyermek születési anyakönyvi kivonatának fénymásolata; amennyiben a pályázó CSED/GYES/GYED ellátásban részesül saját gyermek után, úgy az erről szóló Magyar Államkincstár igazolásának fénymásolata, hogy jelenleg is folyósítás alatt van;

 

ELTARTÓ, TESTVÉR VAGY A HALLGATÓ SAJÁT BETEGSÉGE esetén: 2 évnél nem régebbi kórházi zárójelentés, szakorvosi igazolás vagy ambuláns lap fénymásolata az eltartó, illetve a pályázó saját kezű aláírásával hitelesítve. Ha az igazolás két évnél régebbi, akkor a zárójelentés fénymásolata aláírással hitelesítve és orvosi igazolás a betegség fennállásáról a pályázat benyújtásának időpontjában. Ha a zárójelentés rosszul olvasható vagy latin nyelvű, akkor olvasható, magyar nyelvű megjegyzéssel kell kiegészíteni.

 

HÁTRÁNYOS HELYZET ESETÉN:

  • - ha a pályázót a jegyző védelembe vette: az állandó lakóhely szerint illetékes jegyző határozatának fénymásolata vagy a jegyző által kiállított igazolás;

 

  • - ha a pályázó rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesül: az állandó lakóhely szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjének döntése alapján kiállított határozat vagy igazolás a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményről;

 

  • - ha a pályázó állami gondozott, illetve gyámsága nagykorúsága miatt szűnt meg: a területileg illetékes szociális és gyámhivatal (a kormányhivatal gyermekvédelmi és gyámügyi feladatokat ellátó szerve) határozatának fénymásolata, illetve az általa erre vonatkozóan kiállított igazolás.

 

HALMOZOTTAN HÁTRÁNYOS HELYZET ESETÉN:

  • - ha a pályázó halmozottan hátrányos helyzetű: az állandó lakóhely szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjének döntése alapján kiállított határozat vagy igazolás a fennálló halmozottan hátrányos helyzetről;

 

  • - ha a pályázót nevelésbe vették, vagy utógondozói ellátásban részesül: a területileg illetékes szociális és gyámhivatal (a kormányhivatal gyermekvédelmi és gyámügyi feladatokat ellátó szerve) által kiállított egy évnél nem régebbi határozata, vagy régebbi határozat esetén emellett három hónapnál nem régebbi, a járási hivatal/települési önkormányzat által Hatósági Bizonyítvány formájában kiállított lakcímnyilvántartói igazolás, az együttélésről.

 

FOGYATÉKOSSÁG ESETÉN:

  • 1.) a közoktatási tanulmányok során fennálló fogyatékosság esetén: amennyiben a jelentkező fogyatékossága már a közoktatási tanulmányok ideje alatt is fennállt, és erre tekintettel a tanulmányai és az érettségi vizsga során kedvezményben részesült, abban az esetben a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvényben meghatározott bizottság jogosult a szakvélemény kiállítására.

 

    • érzékszervi fogyatékosság esetén:

- hallássérült - Hallásvizsgáló Országos Szakértői és Rehabilitációs Bizottság, Megyei (Fővárosi) Pedagógiai Szakszolgálat

- látássérült - Látásvizsgáló Országos Szakértői és Rehabilitációs Bizottság, Megyei (Fővárosi) Pedagógiai Szakszolgálat

    • testi fogyatékosság esetén:

- mozgássérült - Mozgásvizsgáló Országos Szakértői és Rehabilitációs Bizottság, Megyei (Fővárosi) Pedagógiai Szakszolgálat

    • beszédfogyatékosság esetén: - Beszédvizsgáló Országos Szakértői és Rehabilitációs Bizottság, Megyei (Fővárosi) Pedagógiai Szakszolgálat, ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat
    • autizmus esetén:

- fővárosi és megyei Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottságok, vagy

- Autizmus Alapítvány és Kutatócsoport, vagy

- Vadaskert Kórház és Szakambulancia, vagy

- Budapesti Korai Fejlesztő Központ, vagy

- Megyei (Fővárosi) Pedagógiai Szakszolgálat

    • megismerés- és viselkedés-fejlődési rendellenesség esetén: a fővárosi és megyei Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottságok, Megyei (Fővárosi) Pedagógiai Szakszolgálat
  • 2.) a közoktatási tanulmányok alatt nem diagnosztizált, illetve azt követően keletkezett fogyatékosság esetén: az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet, vagy a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal, vagy az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat, vagy a Megyei (Fővárosi) Pedagógiai Szakszolgálat által kiállított igazolás.  A beszédfogyatékosság, hallássérültség, látássérültség, mozgássérültség utólagosan akkor tekinthető fogyatékosságnak, ha valamilyen rendkívüli baleset vagy betegség következtében történt.

 

Fogyatékosság igazolása esetén az a szakértői vélemény fogadható el, amelyben ismertetik az előzményeket, a vizsgálati eredményeket, BNO kóddal jelölik a fogyatékosság típusát és fokát. Az összegzésben szövegesen leírják a fogyatékosság megállapítását, típusának és fokának megnevezésével. Szerepeltetni kell továbbá a pályázó személyes adatait (születési név, születési hely, születési dátum, anyja születési neve, állandó lakóhely), a kiállító szakértői bizottság adatait (megnevezés, cím), valamint a bizottság képviselőjének aláírásával és bélyegzővel kell ellátni. A középiskolai tanulmányok során fennálló fogyatékosság igazolható azzal is, ha a jelentkező rendelkezik a középiskola határozatával, amely bizonyítja, hogy az érettségi vizsga során kedvezményekben részesült.

 

KÜLFÖLDI ÁLLAMPOLGÁR JELENTKEZÉSE ESETÉN: a fentiekben felsorolt, Magyarországon kiállított igazolások. Amennyiben a pályázó külföldön kiállított, idegen nyelvű igazolásokat kíván benyújtani, azok csak magyar nyelvű fordítással együtt fogadhatók el. Nem szükséges hivatalos fordítóirodai dokumentum, az is megfelelő, ha a pályázó egyértelműen, jól azonosíthatóan, szabad kézi fordításban nyújtja be.

 

Figyelmen kívül kell hagyni azokat az igazolásokat, amelyek nem tartoznak a felsorolt elfogadható igazolások közé (pl. munkáltatói keresetigazolás (M30), adóbevallás tervezet, NAV keresetkimutatás, …stb.). Ezekben az esetekben a szociális rászorultságnak a nem megfelelő dokumentummal igazolt részét (pl. egy főre eső éves bruttó jövedelem) nem lehet értékelni, arra a pontrészre a pályázó 0 pontot kap. A szociális rászorultság ellenőrzésére a KFSZB kérheti a fénymásolatban beadott igazolások eredetijének bemutatását.

 

FIGYELEM! Ha a családban a felsorolt igazolásokkal nem egyértelműen vagy nehezen dokumentálható, súlyos szociális helyzet áll fenn (más az eltartó, rossz családi viszonyok stb.) javasoljuk a lakóhely szerint illetékes települési önkormányzat, vagy családsegítő szolgálat által készített, szociális helyzetre vonatkozó környezettanulmány benyújtását, mivel az eljárás során azt is figyelembe lehet venni. Öneltartó szociális helyzet esetében kizárólag a környezettanulmány az elfogadható igazolás. Környezettanulmány igénylése esetén a kollegium.szoctam@unideb.hu -ra érkezett jelzés alapján, a Debreceni Egyetem kérésére, az illetékes családsegítő szolgálat helyszíni szemlét végez. Abban az esetben is környezettanulmány szükséges, ha szülők nem váltak el, külön élnek, de az adott lakcímen állandó bejelentett lakcímmel szerepelnek.

 

FONTOS! Szociális juttatásra azok a hallgatók jogosultak, akik nappali tagozatos, állami ösztöndíjas képzési formában vesznek részt, vagy tanulmányaikat állami ösztöndíjas képzési formában kezdték meg, és az adott szakon, szakképzésben a megkezdett félévek száma alapján a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 47.§-a alapján meghatározott támogatási idő figyelembevételével jogosultak lennének állami ösztöndíjas képzésben való részvételre. Levelező munkarendű képzés hallgatója nem juttatásképes.

 

Valótlan adatok közlése és a kérvény aláírás nélkül történő benyújtása a kérelem végleges elutasítását vonja maga után. Szintén elutasítjuk azon hallgatók kollégiumi felvételi kérelmét, akiknek kollégiumi díj-, késedelmi díj- vagy kártérítési tartozásuk van.

 

 

Egyetemi Kollégiumi Felvételi és Szociális Bizottság